Un Biti İlaçlama

Un Biti pamuk topuyla çevrelenmiş un biti ilaçlama bitkilerinizde zararlılar var mı? Onlar etli böcekler! Bu halde onlarla savaşabilir ve onları önleyebilirsiniz.

Manzara, hasar ve onlara karşı ne destek verir

Bitkilerinizde etli böcekler keşfettiyseniz, istanbul böcek ilaçlama wolves süratli hareket etmeniz icap eder. Ufak zararlılar, etkilenen bitkilerin sağlığını üç halde bozar (“Hasar ve neticeleri” altında ne seviyede öğrenebilirsiniz) ve hızla çoğalabilir. Ne kadar erken adım atarsanız o denli iyi!

Size etli böcekleri iyi mi tanıyacağınızı ve onlarla naturel olarak iyi mi savaşacağınızı göstereceğiz. Ek olarak bir istilayı iyi mi önleyebileceğinizi ve küçük yaratıkların ne şeklinde zararlara yol açtığını öğreneceksiniz.

Un Biti İlaçlama
Un Biti İlaçlama

Manzara: Et böceğini bu halde tanırsınız

Çoğu zaman kök biti ya da et böceği olarak da malum etli böcekler ailesi (Pseudococcidae), dünya genelinde yaşayan ortalama 1.000 alt türü ihtiva eder. Almanya’da, esas olarak turunçgil biti (Planococcus citri) ve uzun kuyruklu bit (Pseudococcus longispinus) bulunur.

Fakat etli böcekler neye benziyor? Ufak boyutları sebebiyle takip edilmeleri daima rahat değildir. Vücutları beyazdan pembeye ve aleni kahverengiye kadar renkli olabilir ve bir ila on iki milimetre uzunluğundadır . Koruma için hayvanlar bir balmumu tabakasıyla kaplanır ve pamuk yünü şeklinde kabaran aleni renkli iplikler giyerler . Bu yüzden, bitkilerinizde sıklıkla beyaz unlubitleri tanıyacaksınız.

Bir istilanın ilk aşamasında etli böcekleri bulmak zor olsa gerek. Sadece çoğalırlarsa, hafifçe yün lekeleri azar azar büyür . Bit bitkinin herhangi bir parçasını yedeklemez. Mealybugs yumurtaları ve larvaları, topraktaki birçok erişkin misal gibidir.

Et böceği hayat seçimi

Bu bitler gençken çoğalabilir. Netice olarak, adamların üremesi gerekmez. Gelen sıcak ve kuru iklim, tehdit, bilhassa kolay hisseder ve olabilir en fazlaca 600 yumurta bırakın. Bu larvalardan yalnız on gün sonrasında yumurtadan menfaat ve sonrasında hızla yetişkinlere dönüşür. Optimal koşullar altında, her sene ortalama sekiz neslin oluşması ender değildir .

Et böceği onları korumak için yumurtalarını oldukça gizli saklı bölgelere bırakır. Onlar yalnız yapraklarda değil , bununla birlikte yerde, yaprak axillerinde ve braktelerinde de bulunurlar . Bu yüzden, bir istilayı geç ayrım etmeniz kolaydır.

Et böceği hayatta kalmak için bitkilere gereksinim duyar. Meyve suyunu emerler ve nebat bileşenleri hikayesinde seçici değildirler. Zararlılar, konakçılarını yalnızca fena etraf koşullarında terk eder. Sadece, yalnız koşullar daha iyi olduğunda dinlenmeye ve daha sonrasında yine greve gitmeleri de olabilir . Veba aslına bakarsak yasaklanmış şeklinde görünse de, etli böceklerle savaşmak hala lüzumlu olabilir.

Et böceği istilasının zararları ve neticeleri

Et böceği, bitkilere aynı anda birkaç halde zarar verebilen bir baş belasıdır: özsuyu emer, zehir salgılar ve yapraklara yapışkan özsu salgılar. Bu, kararmış kuruluş için iyi koşullar sunar , bu yüzden mantar hastalığı başka bir netice olabilir.

Et böceği istilasının emareleri şunlardır:

 • Yapraklarda sarımsı renk değişikliği
 • Yaprakları kıvırmak
 • yaprak dökümü
 • bitkilerde beyaz ağlar
 • saksıların iç kısmında beyaz kir (köklere saldırılırsa)
 • Etkilenen bitkilerin yüzeyindeki özsu

Tedavi edilmezse, bir salgın bitkinin yok bulunmasına niçin olabilir. Emme ve verilen zehirden meydana gelen kilo verme, bilhassa büyük popülasyonlarda hızla ilerler.

Hangi bitkiler etli böcekleri enfekte etmeyi tercih eder?

Mealybugs , sert yapraklı bir karaktere haiz iç mekan bitkilerini sever . Bu nedenle arıyorlar

 • Kauçuk ağacı
 • orkide
 • Yucca avuç içi
 • fil ayağı
 • Para ağacı
 • ağlayan incir
 • Aloe Vera
 • Noel yıldızı
 • ve limon ağacı

evi tercih eder. Kaktüs bile güvende değil! Bit ek olarak aleni havada bulunur. işte orada

 • ortanca
 • bambu
 • zakkum
 • Zeytin ağacı
 • ve şimşir

bulunmak. Et böceği elma ağaçlarına ve çam ağaçlarına da saldırabilir. Bu yüzden hem içeride bununla beraber bahçede kapsamlı kontroller yapmalısınız.

Orkide üstünde unlu böceği: Bu niçin bu kadar sık ​​oluyor?

Orkide, unlu böceğin ortak bir kurbanıdır. Bunun sebebi, bu mahsullerin bakımının rahat olmamasıdır. “Usta böcekleri nereden geliyor?” Sorusunun cevabı, çoğu zaman onları yeni orkidelerde eve getirerek cevaplanmalıdır . Bu yüzden, yalnız sıhhatli ve kirlenmemiş nebat alımına dikkat etmeyin, bununla birlikte orkidenizi müsait halde gübreleyin ve bakımını yapın.

Et böceğini önleme: Bunu yapabilirsiniz

Bir tek etli böcekler tarafınca salgın edilmeden ilkin nedeni ortadan kaldırmanızı öneri edebiliriz. Bitkilerinizi ve çevrelerini haşerelerin daha azca şansı olacak halde tasarlamanın birkaç yolu vardır. Aşağıdaki altı önlemle etli böceklerin göç etmesini önleyebilirsiniz.

1. Yeni tesislerin kontrolü

Orkide ve öteki bitkilerde et böceği çoğu zaman bahçede ya da evde görülmez. Bir şey satın aldığınızda sizi bilinçaltında kaçak yolcular olarak içeri sokmak süratli ve kolaydır. Bu yüzden, her bitkiyi dikkatlice inceleyin ve bilhassa daha gizli saklı bölgeleri inceleyin, zira görünüşte sıhhatli bir nebat de etkilenebilir.

2. Gün ışığı bölgeler seçin

Bütün bitkilerin elastik kalabilmeleri için kafi ışığa ihtiyacı vardır. Bu yüzden, onları oldukça karanlık olmayan bölgelere kurun.

3. Fazlaca fazla nitrojen vermeyin

Bilhassa kışın oldukça fazla nitrojen, unlu böceği istilasına niçin olabilir. Netice olarak bitkinin dokusu yumuşar ve bu yüzden rahat bir fedakarlıktır.

4. İyi bir iklim yaratın

Kuru ve sıcak havada, et böceği en iyisidir. Bu yüzden iç mekanlarda aşırı ısınmadan kaçınmalı ve kafi nemin bulunduğundan güvenli olmalısınız. Tertipli havalandırma, oda sıcaklığını düşürür ve sıhhatli bir hava değişimi sağlar.

5. Ustalaşmış nebat bakımı yapın

Her bitkinin kendine hususi bir bakım programına ihtiyacı vardır. Fazlaca fazla ya da oldukça azca su, hava akımı ve cılız alt katman onları zayıflatarak her türlü haşerelere karşı daha hassas hale getirir.Günlük olarak takip edebileceğiniz sağlam bir bakım planına haiz olmak en iyisidir.

6. Organik yollarla gübreleme

Kuvvetli bir nebat, kendisini davetsiz misafirlere karşı daha iyi koruyabilir. Et böceğine karşı koruyucu ajanları kolayca kendiniz yapabilirsiniz. Her iki durumda da, artık kabarcık oluşmadığında gübre hazırdır. Fermantasyon süresi bu yüzden tanım edilenden daha uzun olabilir.

Tarla at kuyruğu sıvı gübresi

Tarla atkuyruğu (Equisetum arvense) kucak dolusu silika ihtiva eder ve bitkileri güçlendirmek için sıvı gübre olarak kullanılır. Hazırlık için bir kilo taze ve doğranmış kır atkuyruğuna ihtiyacınız var . Bunu bir kovaya koyun ve on litre su ile karıştırın . Koku oluşumunu önlemek için birazcık taş unu ilave edin ve kovayı bir ağ ile davetsiz misafirlerden koruyun.

Sıvı gübre, güneşli ve sıcak bir yerde ortalama iki hafta fermente edilmelidir, bu sayede günde bir defa kuvvetlice karıştırmalısınız. Nihayetinde sıvı gübreyi bir elekten geçirin ve sulama ya da püskürtme için seyreltilmemiş gübre olarak kullanın .

ısırgan sıvı gübre

Ek olarak et böceğine karşı ısırgan otu ile önleyici olarak gübreleme yapmak mantıklıdır. Demleme oldukça fazla nitrojen içerdiğinden, yalnız seyreltilmiş olarak kullanmalısınız . Netice olarak, bir litre su için yalnız 50 mililitre demleme vardır . Karışımı sıvı gübre olarak kullanıyorsunuz.

Isırgan otu sıvı gübresi hazırlamak için, metal olmayan bir kaba on litre su döktüğünüz bir kilo taze ısırgan otu icap eder . Taş tozu bir defa daha hoş olmayan kokulara karşı koruma sağlar. Sıvı gübrenin bir kova ya da fıçıda ortalama 14 gün mayalanması icap eder . Burada sıcak ve güneşli bir yer ve günlük karıştırma da önemlidir.

Et böceği ile savaşım: 7 yararlı tedbir

Et böceği için vebadan kurtulmanıza destek olabilecek birtakım iyi ev ilaçları vardır. Tutarlı bir halde ilerlemeniz ve şekilleri paralel olarak kullanmanız tedbirin başarısı için daima oldukça önemlidir. Et böceği ile iyi mi savaşılır:

Sathi salgın için:

Et böceği nebat üstünde yalnızca sathi olarak oturuyorsa, aşağıdaki çözümler uygundur:

Etkilenen bitkinin izolasyonu

Enfekte olmuş bir bitkiyi derhal gün ışığı ve serin bir yere taşıyın. Doğal ki bu sadece bitkiler bir tavada ya da kovadaysa mümkündür. Elma ağacı, çam ağacı ya da sıkıca nakledilen şimşirde unlu böceği var ise, bu adım lüzumlu değildir.

Bitkinin enfekte olmuş kısımlarını paklayın ya da çıkarın

Enfekte bölgelerden bazıları açıkça görülüyorsa, pamuklu çubukla temizlemelisiniz . Bilhassa dar alanlarda ve yaprak koltuklarında popülasyonu oldukça müessir bir halde azaltabilirsiniz. Daha büyük parçalar da bir bezle silinebilir.

Halihazırda daha ciddi halde etkilenen ve açıklanan hasarı yayınlayan bütün parçalar çıkarılmalıdır . Bu, bitkinin iyileşme şansını arttırır. Nebat artıklarını yalnız evsel atıklarla beraber atın.

Hayvan koleksiyonu

Etli böceklerin kontrolünde bu tedbir, yalnızca ilk aşamadaki cılız bir salgın için öneri edilir . Ufak zararlılar için kapsamlı bir arama yapın ve onları süratli bir halde toplayın. Sadece, bu bütün bitkiler için rahat değildir. Aloe veradan unlu böceği toplamak başarı göstermiş olabilir, sadece bambu ya da ortancalarla yalnız ılımlı olması muhtemeldir.

Unlu böcekleri alkolle tedavi edin

İzolasyon ve temizlikten sonrasında alkol, su ve parafin hasım karışımı et böceğine karşı etkilidir. Bir litre suyu 15 mililitre ispirto ve parafin hasım ile karıştırın . Karışımı duyarsız bitkilere kolayca püskürtebilirsiniz; bunun yerine orkideleri dikkatli bir halde fırçalamak daha iyidir.

Karışıma parafin hasım yerine unlubitlere karşı aynı oranda yumuşak sabun da ekleyebilirsiniz. Çözümü olabildiğince müessir kullanmak için, önlemi ortalama iki günde bir tekrarlayın.

Kaktüsleri saf denatüre alkolle tedavi edin

Kaktüsünüzde etli böcekler var ise, istilanın erken evresinde saf denatüre alkol kullanın . Bitin aksi takdirde sağlam mum kabuğu, agresif ajana dayanamaz ve ölüm meydana gelir. İşlemden sonrasında bitkinin süratli bir halde nakledilmesi öneri edilir.

Köklere saldırılırsa:

Birtakım alt türler esas olarak köklerde bulunur ve bitkiyi oradan tıkar. Bu durumda, kök bitidir. Enfestasyon daha şiddetli olsa bile kök bölgesinde hasar olabilir. Aşağıda size bu parti için müsait et böceği ilaçları ve önlemleri gösteriyoruz:

Bitkiyi yine et

Problem çıkaranlar kökteyse, alt tabakadan tamamen arındırılmalıdır. Mahsülü tencereden çıkarın ve kök bölgesinden olası olduğunca fazla toprağı çıkarın. Doğal ki duyarlı köklere zarar vermemeye dikkat etmelisiniz. Eski toprağı kompostun üstüne değil, naturel ya da evsel atıklara atın.

Saksı değiştirmeden ilkin, kökleri keskin bir su jeti ile dikkatlice püskürtün ve saksıyı saf alkolle iyice paklayın. Peşinden bitkiyi saksıya alın ve sulayın.

İpucu: Yeni toprağın haşerelerden arınmış olduğu için güvenli olmak istiyorsanız, 200 derecelik fırında 20 dakika ya da mikrodalgada beş dakika bekletebilirsiniz. Bu, mevcut yumurtaları ve larvaları değil, bununla birlikte iyi mikroorganizmaları da yok eder. Bu yüzden metot, bahçe meraklıları içinde tartışmalı olarak kabul edilir.

Etli böceklere karşı yararlı böcekler kullanın

Aç yararlı böcekler, unlu böceği için iyi ev ilaçları bulunduğunu kanıtlıyor. Ne yazık ki, nematodların ya da vahşi akarların unlu böceklere karşı başarı şansı o denli iyi değil. Bunun yerine, aşağıdaki üç yardımcıya odaklanmanızı öneririz.

1. Bağcıklı larvalar

İkinci ve üçüncü evredeki bağcıklı larvalar , unlu böceği bölgeler. Bu tarz şeyleri uygulamadan ilkin ortalama altı hafta kimyasal kullanmayı bırakmış olmalısınız .

Etli böceklerle dantelli larvalarla savaşmak – işte bu şekilde çalışır: Larvaları talimatlara bakılırsa gösterim ve aşırı dozdan kaçının. Aksi takdirde yamyamlık meydana gelebilir ve zararlılar rahatsız edilmeden kalır. Lacewing larvaları kullanırken, yalnız ortalama on ila 14 gün süresince yedikleri ve sonrasında pupa oldukları için bunu tekrarlamak önemlidir .

2. Avustralya uğur böceği ve larvaları

Avustralya uğur ve larva unlubitlerin ve bunların yumurta isteyerek bayram. 20 santigrat aşama ortam sıcaklığından itibaren kullanılmalıdır . Pencere kapalıyken, bitkinin üstüne erişkin böcekleri yerleştirin ve kapıyı kapatın. Bu sayede yararlı böcekler göç etmezler. Uğur böceğini unlu böceklere karşı kullanmak yalnız iç mekanlarda faydalıdır .

Erişkin bir Avustralyalı uğur böceği ortalama 50 gün yaşar. Unlubitlerden kurtulmak için normal olarak hayvanların hayatta kalması gerekiyor. By suyla nebat püskürtme , yeterince sıvı daima kullanılabilir olduğu için güvenli olun.

3. parazit yaban arıları

Hususi bir parazit yaban arısı cinsel, kısaca Leptomastix dactylopii, yalnız etli böcekleri yemeyi sever. Uğurböceklerine benzer halde parazitik yaban arılarını unlu böceklere karşı kullanırlar. Etkiyi arttırmak için her iki yararlı böceği de bitkilere paralel yerleştirmek mümkündür .

Bahçede etli böceklerle savaşmanız gerekiyorsa, parazit yaban arısı pek müsait değildir: Ortalama 24 santigrat aşama sıcaklıkta oldukça sıcak bir ortama gereksinim duyar . Öte taraftan, monofag hayvanın iç mekanlarda oldukça yararlı olduğu kanıtlanmıştır . Üçüncü su perisi aşamasında yavrulara saldırır ve böylece daha çok gelişmeyi durdurur.

Mühim: Faydalı böcekleri kullanırken , istilanın erken bir aşamasında kullanılmaları esastır . Bu halde böceklerin hem sathi istilayla bununla beraber köklerin istilasıyla yüzleşme şansı olur. Fakat sonrasında zor olacak.

Bununla iyi mi savaşım edileceğine dair daha çok ipucu, hobi bahçıvanları ve internette dolaşıyor. Çay ağacı hasım, sarımsak, sirke ya da nikotinin de unlu bitlere karşı destek olduğu söylenir. Sadece, bu çözümler denenmedi ve kontrol edilmedi , bu nedenle daha ilkin bahsedilen yedi tanesine odaklanmalısınız.

Et böceği ile alakalı sık sorulan sorular

Ilginç görünümleriyle, etli böcekler çoğu zaman seyirci için rahatsızlığa yol açar. “Unutböceklerine karşı ne yapılmalı?” şeklinde yalnız klasik sorular değil, bu yüzden cevaplanması gerekiyor. Aşağıda zararlılar ile alakalı en sık sorulan üç probleminin yanıtlarını bulacaksınız:

Et böcekleri insanoğlu için tehlikeli midir?

Numara! Et böceğinin insanlara zararı olan olabileceği endişesi asılsızdır. Ne hortumları vardır ne de insanları ısırırlar. Yüzeydeki ince tüyler de zararsızdır.

Et böcekleri insanları enfekte edebilir mi?

Burada da yanıt: Hayır! Et böceğinin gıda deposu olarak kullanabileceği tek konak bitkilerdir.

Et böceği kedilere zararı olan mı?

Kediler, bitkileri yedikleri süre etli böcekleri yiyebilirler. Sadece bu kadife patiler için tehlikeli değildir. Kedinizin kendisi için zehirli olan bitkileri yemesini önlemek oldukça daha önemlidir.

0534 662 85 40