Kum Biti İlaçlama

Kum Biti İlaçlama mükemmel bir dinlence planlandı – güneş, deniz ve beyaz kumlu plaj ile saf rehavet. Sadece evde planlama ve rezervasyon yaparken hala bir beklenti deposu olan şey hızla olumsuza dönüşebilir. Zira istanbul böcek ilaçlama wolves turistlerin kendilerini basit hissettikleri yerde kum pireleri (Latince: Tunga penetrans ) da burayı fazlaca sever . Kum piresi ısırıkları kuramsal olarak dirimsel korku oluşturmaz, sadece sizi tatilde ve daha sonra rahatsız ederler. Bu tür negatif dinlence hatıralarından iyi mi kaçınılacağına ya da tedavi edileceğine dair bütün mühim detayları burada bulabilirsiniz.

Kum Biti İlaçlama
Kum Biti İlaçlama

Tunga penetrans’ın hayat alanı

Kum pireleri – kum sinekleriyle karıştırılmamalıdır – nemli ve sıcak kumlu yerlere özgüdür . Öteki bir deyişle, tropikal Afrika ve Asya’da, Cenup ve Orta ABD’da ve Karayipler’de, sadece şimdilerde ara ara Akdeniz’de de ortaya çıkıyorlar. Adından da anlaşılacağı şeklinde, kum piresi sıklıkla kumlu toprakları tercih eder ve daha fazlaca kırsal alanlarda daha sık görülür. Zira bu bölgelerde hijyen standartları daha düşük olma eğilimindedir.

Kum piresi karada yaşayan bir pire karidesidir ve yumurtalarını bırakmak için sıcakkanlı memelilere gereksinim duydukları için kan emici parazitlerden biridir . Bu amaçla büyük evcil hayvanları ya da insanları konukçu olarak kullanmayı severler. Hanımefendi kum pire boyutunda bir milimetre ile alakalı olan 1. . İnsanlarda kum piresi ısırıklarının en yaygın bölgeleri ayak tabanları, tırnak kenarları ya da ayak parmakları arasındaki boşluklardır.

Kum piresi yumurta bırakır

Döllenmemiş dişi, yumurtlamak amacıyla konağın en üst deri tabakasını deler . Arka bölümü deriden dışarı bakar ve bir adam onunla çiftleşebilir. Yumurtalar olgunlaşırken dişi kum piresi derinin altında kalır ve kanla beslenir. Bütün süreç üç ila dört hafta devam eder ve bu zaman zarfında pire bir kiraz çekirdeği boyutuna ulaşır . Dişi ondan sonra yumurtaları dışarıya bırakır ve beş ila sekiz hafta sonrasında ölür ve peşinden deri tarafınca yabancı cisim olarak reddedilir 2 .

Kum piresi ısırığını bu biçimde tanırsınız

Kum piresi ısırığı, düzgüsel bir böcek ısırığından fazlaca daha yoğun olan kuvvetli bir kaşıntı olarak ayrım edilir . Ayrıca, kum piresi ısırığı bezelye büyüklüğünde şişer ve beyaz siğil benzeri bir yumru doğar. Ortasında karanlık bir nokta var, bu kum piresi.

Bu bir kum piresi ısırmasına karşı destek sunar

Tunga penetrans’ın bir ısırığı tespit edilir edilmez bir tabip ziyareti gereklidir. Ve lütfen paraziti deriden kendiniz ayırmaya çabalamayın . Bakteriyel enfeksiyon riski yüksektir. Dinlence bölgesinde tabip ya da tıbbi tesis yoksa, gerekirse kum piresi bağımsız olarak çıkarılabilir. Koşulların olası olduğunca antiseptik ve steril olmasını sağlamak önemlidir. Daha ilkin sterilize edilmiş bir cımbız, çıkarmak için en müsait olanıdır. Ondan sonra yarayı dezenfekte etmek ve bir sıva ile örtmek önemlidir. Bir sıhhat profesyonelini görme fırsatına haiz olduğunuzda, bunu kendi haline çıkardıktan sonrasında yaptığınızdan güvenli olun. Niye ya? -Doktorlar çoğu zaman enfeksiyonu önlemek için antibiyotik reçete eder ve ek olarak destekleyici tetanoz aşısı öneri edilir. Zira dişi kum piresi derinin altındadır ve kendisi bir patojen haline gelebilir.

Kum piresi ısırığı tedavi edilmezse ya da keşfedilmezse, yukarıda belirtildiği şeklinde dişi ölür ve vücut onu reddeder. Bununla beraber, tıbbi olarak tedavi edilmesi ihtiyaç duyulan bir iltihabın kalma olasılığı yüksektir . Bundan dolayı, tali enfeksiyon sebebiyle sepsis (kan zehirlenmesi) riski olduğu için, etkilenen bölgenin kırmızımsı olup olmadığına dikkat etmek önemlidir.

Şiddetli kaşıntı bilhassa tatsızdır. Sadece bunu yapmanın birkaç püf noktası ve yolu da var. Muazzam:

  • kuvvetli çizilmekten kaçının; bu biçimde yaraya hiç bir mikroorganizma ve bakteri girmez
  • Etkilenen bölgeyi soğutma pedleri ve kaşıntı önleyici jel ile yatıştırın
  • Asya Kaplan Balsamı ile kaşıntıdan kurtuluş

Mahalli ürünleri denemiş ve kontrol etmiş olduklarından, dinlence ülkesindeki mahalli bir eczaneyi ziyaret etmek çoğu zaman faydalıdır.

Kum piresi ısırıklarını önleyin

İlk etapta bir kum piresi ısırmasından kaçınmak için dikkate katılması ihtiyaç duyulan birkaç şey var. İyi gelişmiş arka ayaklar, kum pirelerinin muhteşem bir halde zıplamasına izin verir. Bundan dolayı ülkü olarak sahilde yürüyüşe çıkarken bacaklarınızı ve ayaklarınızı uzun pantolon, çorap ve sağlam ayakkabılarla korumanız önerilir. Sadece asla kimse bir plaj tatilinde sarılı bir halde etrafta koşmak istemeyeceğinden, vücudun ve giysilerin hususi böcek kovucularla kaplanması öneri edilir.(Kovucular) tropiklerin ovulması ve üstüne püskürtülmesi için. Kimyasalsız tercih ederseniz marketten ya da eczaneden saf hindistan cevizi hasım da alabilirsiniz. Kum pireleri ihtiva ettiği laurik asidi sevmez ve cilde nüfuz etmelerini zorlaştırır. Seyreltilmemiş hindistancevizi yağını vücuda, bilhassa ayaklara ve bacaklara cömertçe gösterim ve peşinden güneş koruyucu uygulayın. Sadece her ikisinin de denizde yüzdükten sonrasında yeniden yeniden yenilenmesi gerekiyor.

Ek olarak güneşlenirken plaj için uyku matı şeklinde sert bir yüzey seçmeniz öneri edilir. Parazit bir tek karada yaşamış olduğu için suda yüzerken bulaşma riski yoktur. Son mühim ipucu: Kumsalda geçen bir günün peşinden yoğun bir duş alın , şundan dolayı bir kum piresinin cildine yeterince derin nüfuz etmek için vücudunun müsait bir bölümünü bulması çoğu zaman birkaç saate gereksinim duyar.

KUM PİRELERİ GENELLİKLE

Kum pireleri ve kum sineklerinin birbirleriyle hiç bir ilgisi yoktur. Tropik sahillerdeki tatilciler çoğu zaman dünya genelinde bulunan 700 kum sineği türünden biri tarafınca ısırılır. Kum pireleri ile savaşmak zor olsa gerek şundan dolayı daha sinsidirler ve yerde pusuda beklerler.

Kum pireleri, Karayip sahillerinde ya da çöl benzeri alanlarda çıplak ayakla yürüdükten sonrasında ayak parmaklarının içinde ya da yakınında gözüken iltihap ya da siğil olarak kendilerini kamufle eder.

Kum piresinin gelişmesi birazcık vakit aldığından, bir çok gezgin bir tek evde bir şeylerin yanlış bulunduğunu farkına varır.

KUM PİRELERİ KUMDA GİZLENİR

Birçok gezgin, tropik sahilde ilk günlerinde sayısız, siyah, küçük sivrisineklerin saldırısına uğrayan kum pirelerini düşünür. Genellikle enfekte olan sayısız, şiddetli kaşıntılı ısırık izleri kalır.

Pirelerin benzer biçimde davranılmış olduğu söylenir, sadece bu durumda bir tek dünya genelinde 700 türe dağılmış olan tropik tatarcıklarla uğraşıyorsunuz.

AKDENİZ’DE KUM PİRELERİYLE MÜCADELE

Kum pireleri, 16. yüzyılın başlarında Brezilya’da tanımlandı ve Cenup ABD, Karayipler ve Sahra altı Afrika’da yelkenli gemiler tarafınca yayıldı.

1999’da Tiren Denizi’nde (Sardunya, Korsika ve Sicilya adaları içinde yer edinen) bir cankurtaran, asla tropik yerlere gitmemiş kum pireleri ile enfekte oldu. Tanıtılan kum pirelerinin küresel ısınma sebebiyle hayatta kalmış olduğu ve Akdeniz’de de gelişebileceği varsayılmaktadır.

Bir birey çıplak ayakla yürürse, kum piresi sürünür ya da yukarı sıçrar ve derhal ayak parmaklarının arasından ya da ayak tırnaklarının altından cilde nüfuz eder.

En erken otuz dakika sonrasında, ara ara birkaç saat devam eder, kum piresi deriden geçerek bir sonraki kan damarına geçer.

Teneffüs organlarının ve çiftleşme ve boşaltım organlarının bulunmuş olduğu arka kısım, cilt yüzeyinin üstünde çıkıntı yapar ve minik siyah bir nokta olarak görünür. 

Tesadüfen geçen bir adam kum piresinin dişisini döller. Kum piresinin dişisi ilk defa kan emdiği anda 12 mm’ye kadar şişebilir. 

Dişi kum piresi şimdi birkaç bin yumurta bırakmaya adım atar ve bu yumurtalar karınlarındaki açıklıktan düşer ve 3-4 gün içerisinde larvaya dönüşür.

3 hafta sonrasında, erişkin bir kum piresinin gelişimi tamamlanır ve erişkin kum pireleri yeni bir konak arar.

Kum piresi vücutta deri altında kalır ve 3-5 hafta sonrasında ölür. Sokma iyileşir ve ölü kum pireleri büyür.

KUM PİRELERİ SADECE KUMDA GELİŞİR

Kum pireleri bir tek kumda ya da kumlu topraklarda çoğalır. Kum pirelerinin larvalarının gelişmesi için kuş pisliği şeklinde naturel maddelere gereksinimleri vardır.

Erişkin kum pireleri hiç vücudunuzdaki ya da vücudunuzdaki larvalardan gelişmez.

0534 662 85 40