Pestisitler nelerdir?

Pestisitler nelerdir?

Pestisitler nelerdir? Wolves İlaçlama pestisitler, haşereleri öldürmek için kullanılan kimyasal maddelerdir. Genel olarak pestisit, virüs, bakteri, antimikrobiyal yahut dezenfektan gibi caydıran, böcek ilaçlama istanbul etkisiz hale getiren, öldüren, zararlı böcekler gibi kimyasal yahut biyolojik bir ajandır.

Pestisitlerin bu kullanımı o kadar yaygındır ki, pestisit terimi genellikle bitki koruma ürünü ile eşanlamlı olarak ele alınır. Ekinlere ve hayvanlara zarar verebilecek ve çiftlik verimliliğini azaltabilecek çeşitli tarımsal zararlıları ortadan kaldırmak yahut kontrol etmek için yaygın olarak kullanılır. En yaygın olarak uygulanan pestisitler, böcekleri öldürmek için böcek öldürücüler, yabani otları öldürmek için herbisitler, kemirgenleri öldürmek için kemirgen öldürücüler ve mantar, küf ve küfü kontrol etmek için mantar öldürücülerdir.

Pestisitler nelerdir?
Pestisitler nelerdir?

Kısa bir tarihçe

Pestisitler yeni icatlar değil! Birçok eski uygarlık, mahsullerini böceklerden ve zararlılardan korumak için böcek ilacı kullandı. Eski Sümerler , mahsullerini böceklerden korumak için elementel kükürt kullandılar . Oysa Ortaçağ çiftçileri, arsenik kullanan kimyasallarla deneyler yaptılar, ortak mahsuller üzerinde yol açtılar.

Çinliler, vücut bitlerini ve diğeri zararlıları kontrol etmek için arsenik ve cıva bileşiklerini kullandılar. Yunanlılar ve Romalılar kendilerini, hayvanlarını ve ürünlerini çeşitli zararlılardan korumak için yağ, kül, kükürt ve diğeri malzemeleri kullandılar.

Ek olarak, on dokuzuncu yüzyılda araştırmacılar, tropikal sebzelerin ve krizantemlerin kökleriyle yapılan bileşikleri içeren organik tekniklere daha oldukca odaklandılar. 1939 yılında dünyada insektisit olarak son hiyerarşi etken ve hızla kullanılmaya başlanan Dikloro-Difenil-Trikloroetan (DDT) keşfedilmiştir. Bir tek yirmi yıl hemen sonra biyolojik etkileri ve insan güvenliği nedeniyle DDT neredeyse 86 ülkede yasaklanmıştır.

Pestisitlerin Tanımı

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) pestisiti şu şekilde tanımlamıştır:

insan yahut hayvan hastalığı vektörleri, istenmeyen bitki yahut hayvan türleri de dahil olmak üzere herhangi bir haşereyi önlemeye, yok etmeye yahut kontrol etmeye yönelik, üretim, işleme, depolama, nakliye yahut pazarlama sırasında zarara neden olan yahut başka bir şekilde müdahale eden herhangi bir madde yahut madde karışımı gıda, tarım ürünleri, ağaç ve ağaç ürünleri yahut hayvan yemleri yahut hayvanlara vücutlarında yahut vücutlarında bulunan böceklerin, örümceklerin yahut diğeri zararlıların kontrolü için verilebilecek maddeler.

Pestisit Çeşitleri

Bunlar öldürdükleri haşere türlerine bakılırsa gruplandırılmıştır:

Öldürdükleri Zararlı Türlerine Nazaran Gruplandırılmış

 1. Böcek öldürücüler – böcekler
 2. Herbisitler – bitkiler
 3. Rodentisitler – kemirgenler (sıçanlar ve fareler)
 4. Bakterisitler – bakteri
 5. Mantar öldürücüler – mantarlar
 6. Larvisitler – larvalar

Ne kadar biyolojik olarak parçalanabilir olduklarına bağlı olarak:

Pestisitler ayrıca şu şekilde de düşünülebilir:

 • Biyolojik olarak parçalanabilir:
 • Biyolojik olarak parçalanabilen tür, mikroplar ve diğeri canlılar tarafından zararsız bileşiklere parçalanabilen türlerdir.
 • Kalici:
 • Kalıcı olanlar ise yıkılması aylar yahut yıllar sürebilenlerdir.

Bunları sınıflandırmanın başka bir yolu, kimyasal formları olan yahut ortak bir kaynaktan yahut üretim yönteminden türetilenleri dikkate almaktır.

Kimyasal olarak ilgili pestisitler:

 • Organofosfat:Organofosfatların bir oldukca insektisittir, bir nörotransmitteri düzenleyen enzimi bozarak sinir sistemini etkilerler.
 • karbamat:Organofosforlu pestisitlere gibi, karbamat pestisitleri de nörotransmitteri düzenleyen bir enzimi bozarak sinir sistemini etkiler. Bununla beraber, enzim etkileri genellikle geri dönüşümlüdür.
 • Organoklorlu insektisitler:Daha önce yaygın olarak kullanılıyorlardı, yalnız şimdi birçok ülke sağlık ve çevresel etkileri ve kalıcılıkları (örn. DDT, klordan ve toksafen) nedeniyle Organoklorlu insektisitler pazarlarından kaldırılmıştır.
 • piretroid:Bunlar, krizantemlerde (Çiçek) bulunan organik olarak oluşan bir pestisit olan piretrinin sentetik bir versiyonudur. Çevredeki kararlılıklarını en üst düzeye çıkaracak halde geliştirildiler.
 • Sülfonilüre herbisitler:Sülfonilüreler herbisitleri, piritiyobak-sodyum, siklosülfamuron, bispiribak-sodyum, terbasil, sülfometuron-metil Sülfosülfuron, rimsülfuron, pirazosülfuron-etil, imazosülfuron, nikosülfüron, nikosülfuron-sülfuron, metil-sülfüron, oksasülfüron, metil, flupirsülfüron-metil-sodyum, etoksisülfüron, klorimuron-etil, bensülfüron-metil, azimsülfüron ve amidosülfüron.
 • Biyopestisitler:Biyopestisitler, hayvanlar, bitkiler, bakteriler ve belirli mineraller gibi organik malzemelerden elde edilen belirli pestisit türleridir.

Pestisit örnekleri

Pestisit örnekleri, fungisitler, herbisitler ve böcek öldürücülerdir. Spesifik sentetik kimyasal pestisitlerin örnekleri, glifosat, Asefat, Deet, Propoxur, Metaldehit, Borik Asit, Diazinon, Dursban, DDT, Malathion, vb.’dir.

Pestisitlerin Faydaları

Pestisitlerin en büyük pozitif yönde yanları çiftçileri kurtarabilmeleridir. Ekinleri böceklerden ve diğeri zararlılardan koruyarak. Bununla beraber, aşağıda bunun bazı diğeri birincil faydaları bulunmaktadır.

 • Zararlıları ve bitki hastalığı vektörlerini kontrol etmek.
 • İnsan/hayvan rahatsız etme vektörlerini ve rahatsız edici organizmaları kontrol etmek.
 • Diğeri insan faaliyetlerine ve yapılarına zarar veren organizmaları kontrol etmek.

Pestisitlerin Etkileri

 • Bunlardaki toksik kimyasallar çevreye kasıtlı olarak salınacak halde tasarlanmıştır. Her bir pestisit belirli bir haşereyi öldürmeyi amaçlasa da, pestisitlerin muazzam bir yüzdesi hedeflerinden başka bir hedefe ulaşır. Bunun yerine havaya, suya, tortulara girerler ve hatta yemeğimize karışırlar.
 • Pestisitler, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi kısa vadeli etkilerden kanser gibi kronik etkilere, üreme hasarına kadar insan sağlığı tehlikeleriyle ilişkilendirilmiştir.
 • Bunların kullanımı ayrıca topraktaki genel biyoçeşitliliği de azaltır. Toprakta kimyasal yoksa, toprak kalitesi daha yüksektir ve bu, bitkilerin büyümesi için gerekli olan daha yüksek su tutulmasına izin verir.

Categories:

Tags:

Comments are closed

Wolves Blog

Bu alanda Wolves İlaçlama Hizmetlerinin Haşere ilaçlama ile ilgili yazılarını bulacaksınız.

Etiketler
Gümüşçün İlaçlama Esenler (1) Gümüşçün İlaçlama Esenyurt (1) Gümüşçün İlaçlama Eyüp (1) Gümüşçün İlaçlama Fatih (1) Gümüşçün İlaçlama Gaziosmanpaşa (1) Gümüşçün İlaçlama Güngören (1) Gümüşçün İlaçlama Kağıthane (1) Gümüşçün İlaçlama Küçükçekmece (1) Gümüşçün İlaçlama Pendik (1) Gümüşçün İlaçlama Sancaktepe (1) Gümüşçün İlaçlama Sarıyer (1) Gümüşçün İlaçlama Silivri (1) Gümüşçün İlaçlama Sultanbeyli (1) Gümüşçün İlaçlama Sultangazi (1) Gümüşçün İlaçlama Tuzla (1) Gümüşçün İlaçlama Zeytinburnu (1) Gümüşçün İlaçlama Ümraniye (1) Gümüşçün İlaçlama Üsküdar (1) Gümüşçün İlaçlama Şile (1) Gümüşçün İlaçlama Şişli (1) Güve İlaçlama Arnavutköy (1) Güve İlaçlama Avcılar (1) Güve İlaçlama Bahçelievler (1) Güve İlaçlama Bayrampaşa (1) Güve İlaçlama Bağcılar (1) Güve İlaçlama Başakşehir (1) Güve İlaçlama Beykoz (1) Güve İlaçlama Beylikdüzü (1) Güve İlaçlama Beyoğlu (1) Güve İlaçlama Beşiktaş (1) Güve İlaçlama Büyükçekmece (1) Güve İlaçlama Esenyurt (1) Güve İlaçlama Eyüp (1) Güve İlaçlama Gaziosmanpaşa (1) Güve İlaçlama Kadıköy (1) Güve İlaçlama Kartal (1) Güve İlaçlama Kağıthane (1) Güve İlaçlama Küçükçekmece (1) Güve İlaçlama Sancaktepe (1) Güve İlaçlama Sarıyer (1) Güve İlaçlama Silivri (1) Güve İlaçlama Sultanbeyli (1) Güve İlaçlama Ümraniye (1) Güve İlaçlama Şile (1) yürüyen haşere ilaçlama (2)
Kategoriler
Arşivler
Kategoriler
0534 662 85 40