SİZLERDEN GELEN SIK SORULAN SORULARI DERLEME YAPTIK
Haşere Mi? Parazit Mi?

Tahtakurusu, tarih süresince insan şeklinde memelilerle birlikte yaşamış bir tür parazittir. Çoğu zaman memeli ve kuşların kanları ile beslenen bir türdür. Herhangi bir virüse ev sahipliği yapmadığı tanınmaktadır. Ama ısırdıktan sonrasında konak canlıya konfor açısından muhtelif yönlerde zarar verebilmektedir. Örneğin insanları ısırdığı süre deride kabarmaya ve kaşıntıya yol açmaktadır.

Bundan dolayı insanlarda rahatsızlığa ve konfor eksikliğine yol açmaktadır. Tahtakurusu ışıktan uzak ve kapalı alanlarda yaşayıp üremektedir. Anlayacağınız suretiyle güvenilir bir alan seçmiştir. Geniş süre içinde evrimsel olarak bizimle ahenk sağlayarak habitatımızda yaşayabilen canlılar arasına girmiştir. Bu sebepledir ki evlerimiz şeklinde hayat mahallerimizde oldukça görülmektedirler. 

Havaların değişimiyle birlikte yumurtadan çıkan yeni tahtakuruları, beslenmek suretiyle yuvalarını terk eder ve konak hücrenin derisine ulaşarak amacına ulaşır. Beslenmek suretiyle deriye bir tür kimyasal salgılar ve deriyi tahriş eder. Arkasından sivrisineklerde olduğu şeklinde bir boru ile deriye girişi sağlarlar. İhtiyaçları olan besini konak hücrenin kanından karşıladıktan sonrasında yuvasına geri rotatif.

Bu süreç içinde uyuyor yahut etken etkinlik gösteriyor olabilirsiniz. Bu vaziyet sırasında hissetmeniz pek ihtimaller içinde değildir. Isırma işlemi bitmesinin peşinden kısa bir müddet sonra hissiyatı gelmektedir. Peki, bu rahatsız edici arkadaşlardan iyi mi kurtulabiliriz? Bu vaziyet için tahta kurusu ilaçlama yöntemi iyi bir seçenek olacaktır.

Tahta Kurusu Nedir, Tahta Kurdundan Ayrıldığı Nokta Nedir?

Tahta kurtları aynı tahtakurusu şeklinde ahşap yüzeylerde bulunur. Ama tahtakurusunu tahta kurtlarından ayıran nokta ona zarar vermeyişidir. Tahta kurtları ahşaba zarar verir. Tahtakurusu ise ahşap yüzeylerde yer almış olduğu biçimde ona zarar vermez. Tahta kurtları ahşaptan beslenir. Tahtakurusu ise insanların ve hayvanların kanlarından beslenir. 

Tahtakurularının vücutları kahverengidir. Kan emdikçe kırmızılaşır. Bir evde tahtakurusu olup olmadığını yayınlayan birtakım işaretler vardır. Bunlar; vücutta kaşıntı ve kızarıklık, nevresimde ufak kan izleri, böcek dışkıları, böcek yumurtası yahut böcek kalıntıları örneğin gösterilebilir. 

Tahta Kurusu İlaçlaması Iyi mi Yapılır?

Bir evde böcek ve haşerelerin bulunması insan sağlığını negatif etkisinde bırakır. Bu aşamada böcek olduğu ayrım edilen evlerin muhakkak ilaçlanması icap eder. Tahtakurularından doğru ilaçlama yapıldığında rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Gerçekleştirilen bu durumu tahta kurusu ilaçlama yapılarak düzeltilebilir.

Tahtakurusu süratli üreyebilen canlılardır. Bu nedenle ustalaşmış bir deva şirketi tarafınca ilaçlama yapılması tercih edilmelidir. Doğru ilaçlama yapılması tahtakurularının azalmasını ve ondan sonra tamamen yok olmasını sağlar. 

Tahtakuruları kendi haline yok olmazlar. Bu nedenle ilaçlama yapılması gerekmektedir. İnsan sağlığı açısından bu önemlidir. O yüzden aksatılmaması gerekmektedir. Bu fena vaka için tahta kurusu ilaçlama meydana getiren bir oldukça şirket mevcuttur. Bunlardan biri tercih edilebilir.

Tahtakurusu Kabusundan Nasıl Kurtulunur?

Tahtakuruları, evlerde ve kapalı alanlarda ortaya çıkan ve en oldukça rahatsız eden böceklerden biridir. Tahtakuruları herhangi bir mevsimde ortaya çıkabilir. Yeter ki ortaya çıkmaları için ihtiyaç duyulan ortamlar oluşsun. Bu nedenle bilhassa nemli bölgelerin temizlenmesi ve zaman zaman havalandırılması önemlidir. Tahtakurularına evvelde tedbir katılması da ileride ortaya çıkmasını önler.

0534 662 85 40