Zararlı Yönetim Yöntemleri

Zararlı Yönetim Yöntemleri

Zararlı Yönetim Yöntemleri wolves ilaçlama IPM (entegre zararlı yönetimi), böcek ilaçlama istanbul wolves öncelikle bitki problemlerinin ortaya çıkmasını önlemek için kullanılan yöntemlerden doğar.

Peyzajda IPM uygulamak için siteye fazlaca uygun bitkileri seçin. Onları düzgün bir şekilde ekin ve dikkatlice sulayarak, gübreleyerek ve budayarak bitkileri sağlıklı tutun.

Bitkilerinizde ortaya çıkan sorunlara dikkat edin. Bir haşere ya da taciz, önleyici çabalara rağmen kabul edilemez bir hasara neden oluyorsa, diğeri canlılar ve çevre üzerinde en az etkiye sahip olacak etkili bir yönetim yöntemi seçin.

Zararlı Yönetim Yöntemleri
Zararlı Yönetim Yöntemleri

IPM Kontrol Kararı Verme Adımları

Bir Haşere Sorunu Olduğunu Onaylayın

Zararlıları ve hastalıkları ve bıraktıkları kanıtları ya da işaretleri arayın. Bitkinin haşere aktivitesinin bir sonucu olarak sergilediği semptomları arayın. Bitkilerinizi sık sık inceleyin. Gördüğünüz bükülmüş yapraklar, olağandışı renklenme ya da entresan görünümlü yapıların bitkinin normal bir parçası olmadığından emin olmak için bitkilerinizi tanımlayın.

Toprak tipinin, drenaj koşullarının, doğurganlık seviyesinin ve diğeri çevresel koşulların bitki için uygun olduğundan emin olarak sahayla ilgili sorunları ortadan kaldırmaya çalışın.

Sorunu Tanımlayın

Etkili haşere yönetimi, haşerenin doğru tanımlanmasına bağlıdır. Böcekler ve akarlar genellikle belirli bitkilerle ilişkilendirilir ve mevsim ilerledikçe belirli açınma ve davranış kalıplarını takip ederler. Zararlıları belirlemek için kütüphaneden ya da bahçe merkezinden referans kitapları kullanın. Orada doğru bir açıklama bulamazsanız, yerel uzantı ofisinizden birine danışın. Böceğin yaşam döngüsü, davranışı ve doğal düşmanları hakkında informasyon edinin.

Bitki hastalıklarına mantarlar, nematodlar, bakteriler ya da virüsler dahil patojenler neden olabilir. Her patojen yalnız belirli bitkileri enfekte edebilir. Enfeksiyon, belirli çevresel koşullar altında ortaya çıkar ve hastalığın semptomları hemen sonra ortaya çıkar. Bitki hastalıklarını doğru bir şekilde tanımlamak için hastalığın görünür işaret ve semptomlarını referans kitaplarındaki açıklamalarla karşılaştırın. Bazı hastalıkları tespit etmek daha zordur ve bir laboratuvar analizine ya da bir uzman yardımına ihtiyacınız olabilir. Bu hizmetler, peyzaj uzmanları ya da yerel uzantı ofisiniz vesilesiyle kullanılabilir.

Bir Kontrol Önleminin Gerekip Gerekmediğini Belirleyin

Hasarın bir yönetim taktiğini haklı çıkaracak kadar ciddi olup olmadığını belirleyin. Hasar hakikaten bitkinin sağlığını etkiliyor mu? Değilse, bitkinin peyzajınızın görünümünden uzaklaştıracak kadar kötü görünmesini sağlar mı? Tırtılların yapraklarda delikler açtığını tefrik ederseniz paniğe kapılabilirsiniz, yalnız hasar hafifse ya da mevsimin sonlarında meydana gelirse, muhtemelen tırtılları kontrol etmenize gerek kalmayacaktır.

Zararlının doğal düşmanları mevcut mu? Bir oldukca durumda, olacaklar. Eğer o zaman, seçici olmayan bir insektisit uygulaması onları öldürebilir ve zararlı popülasyonunun yırtıcılar ve parazitler tarafından engellenmeden geri tepmesine izin verebilir, bu da önemli bir kontrol sağlıyor olabilir.

Bir Yöntem Seçin

Bir kontrol gerekiyorsa, önce fiziksel ya da biyorasyonel yöntemleri düşünün. Mevcut değillerse ya da pratik değillerse, geleneksel bir kimyasal kontrolü dikkatli bir şekilde kullanmanız gerekebilir.

Fiziksel yöntemler

Zararlılar bitkilerden fiziksel olarak uzaklaştırılabilir. Örneğin, bazı yaprak bitleri ve akarlar, bitkiye su püskürtülerek yok edilebilir. Bagworm larvaları, istila edilmiş bir bitkiden alınabilir.

Belirli zararlıları yakalamak için tuzaklar ve bitkileri böcek saldırısından ya da taciz enfeksiyonundan korumak için bariyerler kullanabilirsiniz. Çingene güvesi larvalarını az sayıda ağaç üzerinde kontrol etmenin etkili bir yöntemi, tırtıllar için yapay bir dinlenme yeri sağlamak için ağaç gövdesinin etrafına katlanmış bir çuval bezi bandı koymak ve peşinden orada toplanan tırtılları yok etmektir. Toz halinde küf sporları tarafından enfeksiyonu önlemek için yazın leylak yapraklarına terlemeyi önleyici bir sprey uygulamak, koruyucu bir bariyerin başka bir örneğidir.

Bazı durumlarda, en iyi çözüm, bitkinin fiziksel olarak uzaklaştırılması ve yerine zararlı ya da hastalıktan etkilenmeyecek bir bitki ile değiştirilmesi olabilir. Hava sirkülasyonunu iyileştirmek için kalabalık bitkileri inceltmek birçok taciz problemini azaltabilir.

biyorasyonel yöntemler

Biyorasyonel yöntemler iki gruba ayrılabilir. İlk grup, haşereyi öldürebilen canlı organizmaları içerir. İkinci grup, haşere için zararlı olan yalnız genellikle diğeri canlı organizmalar için zararsız olan doğal olarak oluşan biyokimyasalları içerir.

Böcek zararlıları genellikle peyzaj için faydalı olan doğal düşmanlara sahiptir. Bu faydalı böcekler genellikle peyzajda doğal olarak bulunurlar, yalnız bununla birlikte tanıtılabilirler. “Faydalılar” yırtıcı hayvanlar ya da parazitler olabilir. Yararlı bir avcının yaygın bir örneği, uğur böceğidir. Hem larva hem de yetişkin uğur böcekleri yaprak bitlerini ve diğeri yumuşak gövdeli böcekleri yerler. Diğeri yırtıcı hayvanlar içerisinde danteller, dikenli asker böcekleri, çiçek sinekleri ve örümcekler bulunur. Parazitler üzerinde yaşar ve genellikle konak isminde olan başka bir organizmayı öldürür. Bazı parazit yaban arıları, konak olarak tırtıllar, beyaz sinekler, yaprak bitleri ve yumuşak pullar kullanır.

Organik olarak oluşan bir biyokimyasal kullanan bir yönteme örnek, Bacillus thuringiensis (Bt) bakterisidir . Bt, belirli böcekler için zehirli olan, yalnız diğeri organizmalar için zararsız olan bir protein içerir. Bt bitkilere püskürtülebilir. Hassas böcek zararlısı püskürtülen yapraklarla beslendiğinde proteini yutacak ve öldürülecektir.

kimyasallar

Konvansiyonel kimyasallar, bir IPM programında yalnızca son deva olarak kullanılır, yalnız bazen en etkili kontrol araçlarıdır. En büyük etkiye sahip olmak için, bu malzemelerin, haşere en savunmasız olduğu zaman bitkinin belirli bir kısmına uygulanması gerekir. Kimyasal kontrolleri daima etiket talimatlarına gore uygulayın.

Bir oldukca durumda, bahçecilik düşman ya da böcek öldürücü sabun benzer biçimde çevre açısından güvenli pestisitler etkili seçimlerdir. Yine, haşere böcek popülasyonu üzerinde en büyük etkiye sahip olmak için uygulamalar dikkatli bir şekilde zamanlanmalıdır. Sabunlar ve yağlar, kuruduktan hemen sonra artık aktiviteleri olmadığından, genellikle yararlı organizma popülasyonlarına en az zarar veren seçenektir.

Her pestisit formülasyonunun etiketi, pestisitin toksisite düzeyi hakkında bir sinyal kelimesini gösterir. Bu kelimeler, en az zehirliden en zehirliye doğru şöyledir: “dikkat”, “uyarı” ve “tehlike”. Etkili alternatifler arasından en az tehlikeli malzemeyi seçmenize yardımcı olması için bu kelimeleri kılavuz olarak kullanın. Peyzaj zararlılarının bir oldukca için, pestisitleri yalnızca ilk iki kategoride düşünmeniz gerekir. Bazı pestisit formülasyonları yalnız özel eğitim almış ve eyaletin tarım bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış uygulayıcılar tarafından uygulanabilir.

Bir pestisit yalnızca etikette listelenen bitkilere uygulanabilir. Bakınız Odunsu Süs Böcek, Mite ve Rahatsız etme Yönetimi Guid Penn State Uzantısı tarafından yayınlanan e, yahut devlet bitkilerde kullanılmak üzere kayıtlı olan malzemelerin listesi için başka akım referansına. Tanımladığınız zararlıya karşı etkili bir ürün seçtiğinizden emin olmak için etiketi okuyun ve zamanlamanızı profesyonel tavsiyelere gore seçin.

Güvenliğiniz ve başarınız için şu prosedürleri izleyin:

  • Pestisitleri etiket talimatlarına gore karıştırın. Karışımda etiketin önerdiğinden daha oldukca ya da daha az konsantre kullanmayın. Bir tek uygulama için ihtiyaç duyduğunuz kadar malzemeyi karıştırın.
  • Etikette belirtildiği halde koruyucu giysi giyin.
  • Yalnızca böcek öldürücüler ve mantar öldürücüler için kullanılan bir dizi karıştırma ve benzetme aletini etiketleyin ve bunları ürünlerle birlikte saklayın. Herbisitler için ayrı bir ölçüm aleti ve sprey ekipmanı seti kullanın.
  • Pestisitleri sakladığınız, karıştırdığınız ve uyguladığınız alanlardan evcil hayvanları ve insanları uzak tutun. Etikette belirtilen zaman boyunca işlem görmüş bir alandan uzak durun.
  • Sprey çözeltisi kurumadan rüzgarlı bir günde ya da hava sıcaklığının 85°F’nin üzerinde olacağı durumlarda püskürtme yapmayın.
  • Püskürtme işlemini bitirir bitirmez ekipmanı ve karıştırma araçlarını temizleyin.
  • İlaçlamadan hemen sonra koruyucu giysinizi değiştirin ve banyo yapın. Giydiğiniz kıyafetleri normal çamaşırlarınızdan ayrı yıkayın.
  • Nerede ve ne zaman ilaçladığınızın, hangi pestisit kullandığınızın ve ne kadar kullandığınızın kayıtlarını tutun. Tedavinin işe yaraması için zaman verin, peşinden sonuçlarınızı değerlendirin ve kaydedin.

Categories:

Tags:

Comments are closed

Wolves Blog

Bu alanda Wolves İlaçlama Hizmetlerinin Haşere ilaçlama ile ilgili yazılarını bulacaksınız.

Etiketler
Gümüşçün İlaçlama Esenler (1) Gümüşçün İlaçlama Esenyurt (1) Gümüşçün İlaçlama Eyüp (1) Gümüşçün İlaçlama Fatih (1) Gümüşçün İlaçlama Gaziosmanpaşa (1) Gümüşçün İlaçlama Güngören (1) Gümüşçün İlaçlama Kağıthane (1) Gümüşçün İlaçlama Küçükçekmece (1) Gümüşçün İlaçlama Pendik (1) Gümüşçün İlaçlama Sancaktepe (1) Gümüşçün İlaçlama Sarıyer (1) Gümüşçün İlaçlama Silivri (1) Gümüşçün İlaçlama Sultanbeyli (1) Gümüşçün İlaçlama Sultangazi (1) Gümüşçün İlaçlama Tuzla (1) Gümüşçün İlaçlama Zeytinburnu (1) Gümüşçün İlaçlama Ümraniye (1) Gümüşçün İlaçlama Üsküdar (1) Gümüşçün İlaçlama Şile (1) Gümüşçün İlaçlama Şişli (1) Güve İlaçlama Arnavutköy (1) Güve İlaçlama Avcılar (1) Güve İlaçlama Bahçelievler (1) Güve İlaçlama Bayrampaşa (1) Güve İlaçlama Bağcılar (1) Güve İlaçlama Başakşehir (1) Güve İlaçlama Beykoz (1) Güve İlaçlama Beylikdüzü (1) Güve İlaçlama Beyoğlu (1) Güve İlaçlama Beşiktaş (1) Güve İlaçlama Büyükçekmece (1) Güve İlaçlama Esenyurt (1) Güve İlaçlama Eyüp (1) Güve İlaçlama Gaziosmanpaşa (1) Güve İlaçlama Kadıköy (1) Güve İlaçlama Kartal (1) Güve İlaçlama Kağıthane (1) Güve İlaçlama Küçükçekmece (1) Güve İlaçlama Sancaktepe (1) Güve İlaçlama Sarıyer (1) Güve İlaçlama Silivri (1) Güve İlaçlama Sultanbeyli (1) Güve İlaçlama Ümraniye (1) Güve İlaçlama Şile (1) yürüyen haşere ilaçlama (2)
Kategoriler
Arşivler
Kategoriler
0534 662 85 40