Zararlıları ve Bitki Hastalıklarını Yönetmek Wolves İlaçlama

Zararlıları ve Bitki Hastalıklarını Yönetmek

Zararlıları ve Bitki Hastalıklarını Yönetmek Wolves İlaçlama zararlılar, bitki hastalıkları ve yabani otlar ekinler için ciddi tehditler olabilir. Kimya şirketleri, tek çözümün pestisitleri düzenli olarak püskürtmek olduğunu söylüyor. Bir tek kimyasallar çözdüklerinden daha oldukça soruna neden olabilir . Sürdürülebilir tarım, mahsulleri, zararlıları, hastalıkları, yabani otları ve toprak yaşamını dengede böcek ilaçlama istanbul wolves tutmak için doğayla birlikte çalışır. Buna organik haşere yönetimi veya entegre haşere yönetimi (IPM) denir.

Doğal haşere yönetimi, haşereler ve bitki hastalıklarıyla ilgili sorunları önler ve zararı olan kimyasalları vücudumuzdan ve çevremizden uzak tutar. Ayrıca kimyasal bağımlılık ve pestisit direnci sorunlarını da önler . (Haşere sorunlarını çözmeye yönelik bazı çabuk yöntemler için, “Doğal pestisitlerle püskürtme” ve “Zararı dokunan kontrolü için fiziksel yöntemler”e bakın. )

Pestisit kullanmaya istekli olsanız bile, haşerelerin mahsullerinize zarar verip vermediğini, ne kadar zarar verdiğini ve tarlalardaki canlıların haşereyi aslına bakarsan kontrol edip etmediğini bilmek yeniden de önemlidir. Ondan sonra kimyasalları ne vakit ve ne vakit kullanacağınıza ve ne tür kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

Hem zararlıları hem de hastalıkları kontrol etmenin en iyi yolu bitkileri sağlıklı tutmaktır.

Zararlıları ve Bitki Hastalıklarını Yönetmek Wolves İlaçlama
Zararlıları ve Bitki Hastalıklarını Yönetmek Wolves İlaçlama
 • Sağlıklı toprak oluşturun . Sağlıklı toprak, dost böceklere yuva sağlar ve birçok bitki hastalığının önlenmesine yardımcı olur.
 • Bitki dayanıklı çeşitler . Seçtiğiniz tohumların yaygın zararlılara ve hastalıklara karşı kuvvetli olduğundan emin olmak için çiftçilere veya yayım temsilcilerine tohumlar hakkında danışın.
 • Uzay bitkileri doğru . Mahsulleri birbirine oldukca yakın dikmek, yapraklara ulaşan güneş ışığını ve havayı sınırlar ve hastalıkların gelişmesine izin verir. Bir tek ekinleri daha uzağa dikmek yabani otlara yer açar, toprağı kurutur ve hasadı azaltabilir. Her mahsul için hangi aralığın en iyi sonucu verdiğini görmek için deney yapın.
 • Doğru zamanlarda ekin . Zararlılar ve hastalıklar genellikle ilk yağmurlar veya ilk sıcak gün gibi hava koşullarına tepki verir. Her mahsulün nasıl büyüdüğünü izlemek ve diğeri çiftçilerle bu kalıplar hakkında konuşmak, ekim için en iyi zamana karar vermenize yardımcı olabilir. Her zamankinden daha erken ekim, mahsullerin belirli bir zamanda gelen zararlılara veya hastalıklara direnecek kadar büyük olmasını sağlayabilir. Ondan sonra ekim yapmak, zararlıların veya hastalıkların çoğunun yiyecek eksikliğinden ölmesine neden olabilir.
 • Çeşitli mahsuller ekin ve mahsul desenlerini değiştirin . Yalnız 1 çeşit bitkinin bulunduğu geniş alanlar, o bitkiyi seven haşereleri kendine çeker.
 • Aşağıdan su. Yukarıdan sulama, toprakta yaşayan hastalıkların bitkilere sıçramasına neden olabilir. Ve ıslak yapraklar ve saplar, hastalıkların büyümesi için iyi yerlerdir. Damla sulama veya salma sulama kullanmak , bitki yapraklarını ve gövdelerini sağlıklı tutabilir.

zararlıları ara

Bitki yiyen böcekler, çiftçiliğin normal bir parçasıdır. Özellikle zararlıları yiyenler olmak üzere diğeri böcek türleri ile dengede kaldıkları sürece ekinlere oldukca az zarar verirler.

Ekinlerinizi düzenli olarak inceleyin. Bu, dost böceklerin işlerini yapmalarına ne vakit izin vereceğinizi ve ne vakit organik pestisit püskürtmeniz veya diğeri haşere kontrol yöntemlerini kullanmanız gerekebileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Zararlıları ve hastalıkları ararken aşağıdaki gibi sorular sorun:

 • Bitkinin parçaları bir böcek tarafından yenir mi?
 • Hasar artıyor mu? Mahsul verimini etkiler mi?
 • Dost böcekler zararlıları kontrol altında tutuyor mu?

Bir haşere mi, bir arkadaş mı yoksa zararsız mı?

Bazen görülmesi en bayağı olan böcekler, zararlıları yiyerek bitkileri korumaktır. Veya bitki, bazı haşere hasarlarına dayanabileceği ve sağlıklı kalabileceği bir büyüme aşamasında olabilir.

Solucanlar sağlıklı toprak için önemlidir. Arılar, örümcekler ve suda yaşayan (pirinç tarlalarında olduğu gibi) böceklerin bir oldukça arkadaştır ve haşereleri kontrol etmeye yardımcı olur. Ayrıca, arkalarında uzun, ince tüpleri olan ufak yaban arıları veya sinekler de muhtemelen arkadaştır. Ekinlerinize yardımcı olabilmeleri için böcek arkadaşlarınızı yalnız bırakmak en iyisidir.

Zararı dokunan mı, arkadaş mı yoksa zararsız mı olduklarını öğrenmek için tarlalarınızdaki böcekleri izleyin. Bazı böceklerden emin değilseniz, bazı bitki parçalarıyla birlikte bir kapta toplayın ve birkaç gün boyunca izleyin. Böcek yumurtaları bulursanız, yumurtadan çıktıklarına bakın. Küçük solucanlar veya kurtçuklar (larva) salınırsa, zararı olan olabilirler. Uçan böcekleri serbest bırakırlarsa, genellikle arkadaş canlısıdırlar.

Zararlıların ekinlere zarar vermesinin başlıca yolları, onlardan sıvıyı emmek ve onları yemektir.

 • Sap emiciler içerisinde yaprak bitleri, ölçek böcekleri ve etli böcekler, yaprak ve bitki hunileri, beyaz sinekler, tripler, akarlar ve nematodlar bulunur.
 • Bitki yiyen böcekler içerisinde tırtıllar, sümüklü böcekler, salyangozlar, bitki ve bakla deliciler bulunur.

Eğer bir zararlıysa, ondan nasıl kurtulabilirsiniz?

Haşerenin ekinlere nasıl zarar verdiğini öğrendikten daha sonra, o tür haşere için yapılmış organik pestisitleri kullanabilirsiniz .

Haşerenin ne vakit ortaya çıktığını ve çevresiyle ilişkisini öğrendikten daha sonra , haşere kontrolünün fiziksel yöntemlerini kullanabilirsiniz . Bu soruların yanıtları, bir haşerenin nasıl kontrol edileceğini bilmeye yardımcı olabilir: O nereden geliyor? Ekinlere ne vakit zarar verir? Bir formda ortaya çıkıp daha sonra başka bir forma mı dönüşüyor (sözgelişi, tırtıllar güvelere ve kelebeğe dönüşüyor)? Kuşlar, diğeri böcekler veya tarla yaratıkları için yiyecek mi?

Doğal pestisitlerle püskürtün

Doğal pestisitler, kimyasal spreylere bakılırsa insanlara ve çevreye oldukca daha az zarar vererek mahsulün zarar görmesini önler. Kimyasallardan daha bayağı yapılırlar ve daha ucuza mal olurlar.

Bir tek organik pestisitler bile dikkatli kullanılmalıdır. Asla ihtiyacınızdan fazlasını kullanmayın. Onları kullandıktan daha sonra devamlı ellerinizi yıkayın. Yiyecekleri yemeden veya satmadan önce devamlı yıkayın. Doğal bir pestisit bazı koşullarda iyi sonuç verirken bazılarında işe yaramayabilir. Bir tür işe yaramazsa, diğeri türleri deneyin.

Bitki yiyen böcekler için organik pestisitler

 1. Kullanmak dilediğiniz bitkiyi toplayın, kurumasını bekleyin ve kurutulmuş bitkiyi toz haline getirin.
 2. Tozu gece boyunca suda bekletin (1 litre suya 1 avuç toz).
 3. Katıları çıkarmak için karışımı bir elek veya bezden dökün.
 4. Pestisitlerin bitkilere yapışmasına yardımcı olmak için biraz yumuşak sabun ekleyin.
 5. Karışımı bitkilerin üzerine püskürtün veya serpin. Karışımınızı önce 1 veya 2 bitki üzerinde deneyin. Bitkilere zarar veriyor gibi görünüyorsa, oldukca dirayetli olabilir. Daha oldukça su ekleyin ve iyi görünene kadar deneyin.
 6. Gerektiği kadar ve yağmur yağdıktan daha sonra tekrarlayın.

Özsu emici böcekler için organik pestisitler

Sap emici böcekler, nefes alma deliklerini tıkayan yumuşak sabun veya yağ ile kaplanarak öldürülür. Bitkilere hafif sabunlu su veya bitkisel yağ ile karıştırılmış su püskürtmek bu zararlıları öldürür. Bitkilere, toprağa ve böceklere zarar verdikleri için deterjan veya dirayetli sabun kullanmayın.

Diğeri organik pestisitler

Suda seyreltilmiş ve bitkilere püskürtülen idrar zararlıları öldürür. 1 bardak idrarı 10 bardak su ile karıştırın. Kapalı bir kapta 10 gün bekletin. 10 gün daha sonra karışımı ekinlerinize püskürtün.

Tütün birçok zararlıyı öldürür. 1 su bardağı tütün yaprağını veya izmaritini 5 litre suda kaynatın. Yaprakları veya izmaritleri süzün, biraz sabun ekleyin ve bitkilere püskürtün. Domates, patates, biber ve patlıcan üzerinde tütün kullanmayın. Bu bitkilere zarar verir ve onlara saldıran bir oldukça zararlıyı öldürmez.ÖNEMLİ! Tütün suyu zehirdir! Tütün suyunun cilde veya giysilere bulaşmasından kaçının. Tütün yapraklarını kaynatırken buharını solumaktan kaçının.

Haşere kontrolünün fiziksel yöntemleri

Alışkanlıklarına ve yaşam döngülerine bağlı olarak zararlıları kontrol etmenin veya yırtıcıları ve parazitleri teşvik etmenin birçok yolu vardır. Kullandıkları yöntemler hakkında informasyon edinmek için diğeri çiftçilerle konuşun.

Hayvanlar ve böcekler

Birçok kuş, yarasa, yılan ve böcek zararlıları yer ve ekinleri tozlaştırır. Bir kuşun ne yediğini gagasının türüne ve tarlalarınızda nasıl davrandığını izleyerek anlayabilirsiniz. Bazı çiftçiler ekin yiyen kuşları korkutmak için parlak kağıtlar, eski kasetlerden bantlar ve ekinlerin yanına metal artıkları gibi parlak şeyler asarlar.

Bir oldukça yarasa sivrisinek yer. Bir tek bazı yarasalar meyve yer, bazıları ise hayvanları ısırır. Onları yemek yerken izleyerek veya geceleri uyudukları yerin altındaki yemek kalıntılarına bakarak, ağaçlarınızdaki meyveleri mi yediklerini yoksa sizi ısıran böcekleri mi yediklerini veya ekinlerinizi mi yediklerini anlayabilirsiniz.

Bazı fiziksel haşere kontrol yöntemleri

Meyve sineklerini kontrol etmek için, içinde meyve sineği büyüklüğünde delikler bulunan plastik bir şişeye biraz çürüyen meyve koyun. Korumak dilediğiniz meyve ağacına, meyve olgunlaşmadan yaklaşık 6 hafta önce (sinekler meyve üzerine yumurta bırakmaya başladığında) asın. Sinekler uçacak ama dışarı çıkamayacaklar.

Şişede birkaç ufak delik açın.Meyve sineği tuzağı

Birçok ufak yaban arısı polenle beslenir ve zararlılara saldırır. Çok sayıda polen üreten çiçekli bitkiler yetiştirmek bu yaban arılarını çekecek ve eşek arıları ekinleri zararlılardan koruyacaktır.

Tarlanızın etrafına dikilen uzun ağaçlar çekirgeleri durdurabilir veya tarlanızın üzerinden geçişine neden olabilir. Ağaçlar ayrıca yararlı böcekler için barınak sağlar.

Karıncalar şiddetli yırtıcılardır. Ekinlerinize kurtçuklar saldırırsa, saplara veya hasat edilen yumru köklere şekerli su serpin. Karıncalar şekerli su için gelecek ve kurtları yemeye kalacak!

Birçok uçan böcek, yumurtalarını ekinlerin üzerine bırakır. Yumurtalar sonrasında kurtçuk ve tırtıl zararlılarına dönüşür. Bir kova veya su dolu bir deliğin üzerine bir meşale veya lamba asmak
, sonrasında suya düşen ve boğulan uçan böcekleri çekecektir .
Bu, herhangi bir yumurta bırakılmadan veya yumurtadan çıkmadan önce sorunu çözer.

Kırpma desenlerini değiştir

Aynı bitki ailesindeki ürünler, aynı zararlılara ve hastalıklara yakalanabilir. Sözgelişi, daima aynı tarlaya patates ekersen, patates böceği o tarlada yaşamaya ve üremeye gelebilir. Ama her 3 yılda bir yiyemeyecekleri bir şey ekersen, böcekler harcama yahut ölürler. Üçüncü yıl mahsulü, domates veya biber gibi patatesin akrabası olmamalıdır. Mısır gibi tamamen farklı bir şey olmalı. Buna ürün rotasyonu denir . Hastalıkları ve zararlıları önlemenin 2 yolu, mahsulleri döndürmek ve çeşitli mahsulleri birlikte dikmektir.

Ekinleri döndür

Dönen ekinler (belirli bir tarlada yetiştirdiğiniz ekinlerin değiştirilmesi), hastalıkları ve zararlıları onları yiyecekten mahrum ederek kontrol eder. Ayrıca farklı besinler ekleyerek toprağı iyileştirecektir. Sözgelişi, bir mevsimde tahılları, bir sonrakinde fasulyeleri döndürmek, toprağı daha zengin hale getirecektir. Tahıllar uzar ve organik madde sağlarken, fasulye toprağa azot ekler.

Süt devedikeni bitkisi
zararı olan yaprak bitlerini kendine çeker.Yakındaki gıda ürünlerinde az sayıda yaprak biti bulunur.Tuzak bitkileri, zararlıları ekinlerinizden uzaklaştırır.

Çeşitli mahsulleri birlikte ekin

Farklı bitki türlerinin ekimi, faydalı böceklerin yaşaması için yerler sağlar ve haşerelerin yemeyi sevdikleri ürünü bulmasını zorlaştırır. Birçok türde mahsulün yetiştirilmesi de gıda güvenliğini artırır, şu sebeple bir mahsul başarısız olursa, kullanılacak başkaları da vardır. Farklı mahsulleri yan yana dikmek, zararlılara karşı şu yollarla koruma sağlar:

 • Bazı dirayetli kokulu otlar ve sebzeler zararlıları uzak tutar.
 • Bazı çiçekler zararlıları yiyen yırtıcıları çeker.
 • Bazı bitkiler zararlıları “tuzağa düşürür”. Bu, zararlıları uzak tutmanın tam tersi bir fikirdir. Zararlıların ürününüzden daha oldukca sevdiği bir şey ekerseniz, “tuzak bitkisi” üzerinde kalırlar ve mahsulünüzü kendi haline bırakırlar.

Çiftçiler ayrıca her birinin faydasını artırmak için ağaçları hayvanlar ve ekinlerle birleştirir .

Categories:

Tags:

Comments are closed

Wolves Blog

Bu alanda Wolves İlaçlama Hizmetlerinin Haşere ilaçlama ile ilgili yazılarını bulacaksınız.

Etiketler
Gümüşçün İlaçlama Esenler (1) Gümüşçün İlaçlama Esenyurt (1) Gümüşçün İlaçlama Eyüp (1) Gümüşçün İlaçlama Fatih (1) Gümüşçün İlaçlama Gaziosmanpaşa (1) Gümüşçün İlaçlama Güngören (1) Gümüşçün İlaçlama Kağıthane (1) Gümüşçün İlaçlama Küçükçekmece (1) Gümüşçün İlaçlama Pendik (1) Gümüşçün İlaçlama Sancaktepe (1) Gümüşçün İlaçlama Sarıyer (1) Gümüşçün İlaçlama Silivri (1) Gümüşçün İlaçlama Sultanbeyli (1) Gümüşçün İlaçlama Sultangazi (1) Gümüşçün İlaçlama Tuzla (1) Gümüşçün İlaçlama Zeytinburnu (1) Gümüşçün İlaçlama Ümraniye (1) Gümüşçün İlaçlama Üsküdar (1) Gümüşçün İlaçlama Şile (1) Gümüşçün İlaçlama Şişli (1) Güve İlaçlama Arnavutköy (1) Güve İlaçlama Avcılar (1) Güve İlaçlama Bahçelievler (1) Güve İlaçlama Bayrampaşa (1) Güve İlaçlama Bağcılar (1) Güve İlaçlama Başakşehir (1) Güve İlaçlama Beykoz (1) Güve İlaçlama Beylikdüzü (1) Güve İlaçlama Beyoğlu (1) Güve İlaçlama Beşiktaş (1) Güve İlaçlama Büyükçekmece (1) Güve İlaçlama Esenyurt (1) Güve İlaçlama Eyüp (1) Güve İlaçlama Gaziosmanpaşa (1) Güve İlaçlama Kadıköy (1) Güve İlaçlama Kartal (1) Güve İlaçlama Kağıthane (1) Güve İlaçlama Küçükçekmece (1) Güve İlaçlama Sancaktepe (1) Güve İlaçlama Sarıyer (1) Güve İlaçlama Silivri (1) Güve İlaçlama Sultanbeyli (1) Güve İlaçlama Ümraniye (1) Güve İlaçlama Şile (1) yürüyen haşere ilaçlama (2)
Kategoriler
Arşivler
Kategoriler
0534 662 85 40