Zararlıların Biyolojik Kontrolü

Zararlıların Biyolojik Kontrolü

Zararlıların Biyolojik Kontrolü Wolves İlaçlama bahçenizdeki haşereleri kontrol ederken birkaç seçeneğiniz vardır: Kimyasal arıtma (pestisitler) ya da biyolojik kontrol. Pestisitler etkilidir böcek ilaçlama fiyatları wolves bir tek yararlı böceklerin yanı sıra hedeflediğiniz haşereler üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Ayrıca toprağı ve suyu da kirletebilirler. 

Biyolojik kontrol, toksik kimyasallar kullanmadan zararlı popülasyonlarını doğal olarak kontrol etmenin bir yöntemidir. Bunun yerine, biyokontrol, haşere popülasyonlarını kontrol etmek ve bahçe bitkilerini korumak için doğal yırtıcılardan yararlanır.

Haşere popülasyonunu tamamen öldürmek yerine, haşere popülasyonunu minimumda tutan ekolojik bir dinamik yaratıyorsunuz. Zararlıların biyolojik kontrolü hakkında bilmenizde fayda olan her şey burada. 

Zararlıların Biyolojik Kontrolü
Zararlıların Biyolojik Kontrolü

Biyolojik Kontrol Nedir?

Biyolojik kontrol, kimyasal pestisitler olmadan haşere popülasyonunu yöneten bir haşere kontrol yöntemidir. Bu yöntem böcekleri, minik hayvanları ve parazit bitkileri kontrol etmek için kullanılabilir. Bu yöntem tipik olarak doğal yırtıcıları ekosisteme sokmayı içerir. 

Biyolojik kontrol, etkili, çevre dostu ve kendi kendini devam etmek ettiren olma avantajına sahiptir. Biyolojik mücadelede kullanılan bitkiler, avcılar ve doğal caydırıcılar biyolojik kontrol ajanları olarak adlandırılır . 

Bahçıvanlar yaprak biti kolonilerini kontrol etmek için bahçelerine uğur böcekleri soktuğunda, biyolojik kontrol uyguluyorlar – bu örnekte, uğur böcekleri biyolojik kontrol ajanlarıdır. Gibi, örümcekleri girişlerden uzak tutmak için nane dikmek, biyolojik kontrol ajanı olarak nane kullanır ve aslında bir tür koruma biyokontrol ya da habitat manipülasyonudur. 

Biyokontrol Örnekleri

Çiftçiler yüzyıllardır zararlıları kontrol etmek için biyokontrol kullandılar. İşte birkaç örnek:

  • 1880’lerde, Kaliforniya narenciye çiftçileri, bölgedeki pamuklu yastık pullarının popülasyonunu azaltmak ve kontrol etmek amacıyla Avustralya vedalia böceğini tarlalarına getirdi. Bu klasik biyolojik kontrol örneğinin başarısı, California’daki narenciye endüstrisinin patlamasına izin verdi. 
  • Böcekleri hedef alan nematodlar, çiftçiler tarafından asma bitlerinin popülasyonlarını kontrol etmek için kullanılmıştır. Spesifik olarak, toprakta asma bitlerini enfekte eden ve öldüren bakterileri serbest bırakan Heterorhabditis bacteriophora nematodları kullanılır.
  • Entomopatojenik virüs CpgV’nin bir spreyi, elma ve armutları istila eden ve onları yemek için uygun olmayan hale getiren morina güvesi popülasyonunu kontrol etmek için başarıyla kullanılmıştır.

Üç Ana Biyolojik Kontrol Stratejisi

Basit görünse de, özellikle daha önce hiç yapmadıysanız, doğru biyokontrol elde etmek zor olabilir. Zararlıların biyolojik kontrolünde kullanılan, her biri farklı adımlara sahip ve farklı ajanlar kullanan üç ana strateji vardır. Bu üç strateji, klasik biyokontrol (ithalat), arttırıcı biyokontrol (tamamlayıcı) ve koruma amaçlı biyokontroldür.

Klasik Biyokontrol (İthalat) 

Zararı olan popülasyonlarını doğal olarak kontrol etmek için kullanılan ilk strateji, klasik biyokontrol olarak da bilinen ithalattır. Bu yöntem egzotik zararlılarda kullanılır ve doğal bir yırtıcı kullanmayı içerir. 

İthalatın amacı, belirli bir zararlının yararlı doğal düşmanlarını belirlemek, onları bölgeye tanıtmak ve daha oldukça insan müdahalesine gerek kalmayacak şekilde kalıcı olarak kurmaktır. 

Eyalet düzeyinde büyük ölçekte yapıldığında, örneğin California narenciye tarım endüstrisini kurtarmak için, potansiyel düşmanları toplama periyodunu, titiz bir denetim ve karantina aşamasını, seri üretim ve serbest bırakma ve son olarak takip etmeyi içerir. emek harcamalar. 

Yalnız bahçıvanların genellikle değerli güllerini korumak için bu büyüklükte bir projeyi üstlenmek için zamanları, bütçeleri ya da istekleri yoktur. Bunun yerine, bahçıvanlar, bölgelerinde nerede ise bayan böcekleri olmadığında, yaprak biti kolonilerini kontrol etmeye yardımcı olmak için yerel fidanlıklarından bir grup uğur böceği sipariş edebilir.  

Artırıcı Biyokontrol (Ek)

Biyolojik kontrolde kullanılan başka bir strateji, tamamlayıcı ya da artırıcı biyokontroldür. Bu strateji, zararlı popülasyonlarını etkin bir şekilde kontrol etmek için doğal olarak yeterli sayıda yırtıcı bulunmadığında, doğal bir düşmanın popülasyonunu artırmaya dayanır. Bu iki şekilde yapılabilir.

İlk yöntem, yılın belirli zamanlarında aslına bakıldığında yerleşik bir doğal düşman popülasyonuna az sayıda yeni üye eklemektir. Buna innokülatif salıverme denir. Bu düşmanların üremesi ve daha uzun vadeli haşere kontrolü sağlaması bekleniyor. 

İkinci yöntem, baskın bırakma olarak adlandırılır ve haşerenin anında azaltılmasını sağlamak için oldukca sayıda düşmanın serbest bırakılmasını içerir. Bu düzeltici bir önlemdir ve kontrol dışı bir haşere sorununu hızlı bir şekilde düzeltmek için kullanılır. 

Hanımefendi böceği örneğine bağlı kalarak, güllerinizde halihazırda bulunan uğur böceğini çoğaltmak için büyük miktarda uğur böceği salıvermek, aşırı ek biyokontrol olacaktır. Yıl boyunca uğur böceği popülasyonunuzu artırmak için daha minik sayılar yayınlamak zararsız olacaktır.

Koruma Biyokontrol

Biyolojik mücadelede kullanılan üçüncü ve son strateji ise korumadır. Koruma, kontrol ajanlarının gelişebilmesi ve haşere popülasyonlarını kontrol edebilmeleri için ideal habitatlar sağlamak için çevreyi değiştirmeyi amaçlar. Habitat kontrolü genellikle, kontrol ajanı popülasyonlarını desteklemek için bitki çeşitliliği ve nektar şeklinde yeterli kaynakların sağlanması anlamına gelir. 

Koruma hakkında sorun, kontrol ajanlarınıza ideal habitatlar sağlamak için elinizden gelen her şeyi yapabilmenize rağmen, kontrol ajan popülasyonlarında her zaman bir artış, haşere popülasyonlarında bir azalma ya da daha iyi bir gül çiçeği verimi göremeyebilirsiniz. Sadece her zaman çalışmıyor.

Categories:

Tags:

Comments are closed

Wolves Blog

Bu alanda Wolves İlaçlama Hizmetlerinin Haşere ilaçlama ile ilgili yazılarını bulacaksınız.

Etiketler
Gümüşçün İlaçlama Esenler (1) Gümüşçün İlaçlama Esenyurt (1) Gümüşçün İlaçlama Eyüp (1) Gümüşçün İlaçlama Fatih (1) Gümüşçün İlaçlama Gaziosmanpaşa (1) Gümüşçün İlaçlama Güngören (1) Gümüşçün İlaçlama Kağıthane (1) Gümüşçün İlaçlama Küçükçekmece (1) Gümüşçün İlaçlama Pendik (1) Gümüşçün İlaçlama Sancaktepe (1) Gümüşçün İlaçlama Sarıyer (1) Gümüşçün İlaçlama Silivri (1) Gümüşçün İlaçlama Sultanbeyli (1) Gümüşçün İlaçlama Sultangazi (1) Gümüşçün İlaçlama Tuzla (1) Gümüşçün İlaçlama Zeytinburnu (1) Gümüşçün İlaçlama Ümraniye (1) Gümüşçün İlaçlama Üsküdar (1) Gümüşçün İlaçlama Şile (1) Gümüşçün İlaçlama Şişli (1) Güve İlaçlama Arnavutköy (1) Güve İlaçlama Avcılar (1) Güve İlaçlama Bahçelievler (1) Güve İlaçlama Bayrampaşa (1) Güve İlaçlama Bağcılar (1) Güve İlaçlama Başakşehir (1) Güve İlaçlama Beykoz (1) Güve İlaçlama Beylikdüzü (1) Güve İlaçlama Beyoğlu (1) Güve İlaçlama Beşiktaş (1) Güve İlaçlama Büyükçekmece (1) Güve İlaçlama Esenyurt (1) Güve İlaçlama Eyüp (1) Güve İlaçlama Gaziosmanpaşa (1) Güve İlaçlama Kadıköy (1) Güve İlaçlama Kartal (1) Güve İlaçlama Kağıthane (1) Güve İlaçlama Küçükçekmece (1) Güve İlaçlama Sancaktepe (1) Güve İlaçlama Sarıyer (1) Güve İlaçlama Silivri (1) Güve İlaçlama Sultanbeyli (1) Güve İlaçlama Ümraniye (1) Güve İlaçlama Şile (1) yürüyen haşere ilaçlama (2)
Kategoriler
Arşivler
Kategoriler
0534 662 85 40